събота, 13 юни 2015 г.

Десет от най-често срещаните грешки при трейдърите

Тук са 10 от най-честите грешки, с които търговците се сблъскват в търговията (тяхната поръчка не е от значение):
1. Липса на цялостна визия за пазара както по отношение на техническия, така и за фундаменталния анализ. Анализирането на графиката за един час или 4 часа и получаването на краткосрочна перспектива за тенденциите, не е много добре. Необходим е допълнителен анализ на седмична или месечна графика, в който пазарът може да разкрие коренно различна картина за перспективата. Препоръчва се да проучите пазара от по-дългосрочните графики към краткосрочен план, когато планирате да сключите сделка. Освен това, уверете се, че фундаменталната гледна точка ви информира за важните събития, които следват. Изпускайки ясното разбиране на ключовите фундаментални данни на пазара, можете да си създадете погрешни впечатления, които могат да ви изненадат по-късно, след като вече сте взели решение за търговия.
2. Търгуване срещу тренда, или опитвайки се да изчакате неговото обръщане без технически основи. Желанието ни да бъдем една крачка напред или да предвидим възможното ценово движение е характерно за човешката природа. Като цяло, бихме искали да купим даден продукт когато е най-евтин и да го продадем по-скъпо. За съжаление, в отсъствието на специфични сигнали в това отношение, това не е печеливш метод за търговия.
3. Липсата на стопове на загубата (stop loss).
Използването на stop loss в сделка предоставя възможност на търговеца да ограничи евентуалната си загуба до определен процент от текущия капитал (equity), който той е готов да рискува в тази позиция. Неизползването му често има като резултат по-големи загуби, отколкото търговеца може да поддържа, а често и те са фатални.
4. Твърде високи очаквания за много кратък период от време.
Трейдингъг не е да направите цяло състояние за една нощ, без да поемате съответните рискове. Не се става лекар, адвокат или успешен бизнесмен от ден за ден. В търговията, може да отнеме повече усилия от където и да е другаде, а и постоянство и дисциплина, за да успеете.
5. Липса на план или стратегия за търговия.
Търговец без стратегия за търговия с набор от предварително определени правила за влизане и излизане от пазара няма да знае каква печалба може да получи или каква загуба може да претърпи при сделката. Мечтите за безкраен тренд и неограничени печалби само може да доведат до провал на кариерата на един търговец. Правилото може да е просто: не може да получите нещо, ако не знаете какво е то.
6. Избор на неподходящи инструменти за търговия и лошо управление на капитала.
Изборът на активи за търгуване е един от най-важните аспекти. Идентифицирайте инструменти, които отговарят на вашите критерии, в зависимост от изискванията за волатилност и маржин, които в същото време трябва да бъдат и в пълно съответствие с вашата инвестиция и стил на търговия. Множеството успехи в търговията се влияят от управлението на капитала. Големите очаквания предизвикват и високи рискове.
7. Липса на търпение и дисциплина.
Дисциплинираният търговец има достатъчно търпение, за да остави сделката отворена нагоре, до промяна на тази тенденция, натрупвайки максимална печалба, докато недисциплинираният търговец е благодарен на малки печалби, спечелени преждевременно.
8. Поддържане на губещите позиции твърде дълго.
Най-успешните търговци не остават в отрицателна сделка твърде дълго. След като stop loss е достигнат (ако сте задали стоп на загубата), трябва да приемете загубата (която би трябвало да е минимална) и да установите друга настройка. Търговците, които държат негативни позиции с очакването, че цената ще се върне в тяхна полза, са обикновено "осъдени" на загуба.
9. Търговски излишък или голям брой инструменти.
Прекаленото търгуване в един момент е честа грешка. Освен многото загуби, които могат да бъдат натрупани там, сте склонни и да отворите повече сделки, за да се възстановите от последните загуби. Необходима е концентрация, за да бъдете успешен търговец. Тичайки след няколко заека, накрая може да не уловите никой.
10. Неспособност за поемането на отговорност за решенията.
След неуспешна сделка, не се опитвайте да хвърлите вината върху други фактори. Единствено търговецът е отговорен за своя успех или неуспех в търговията. Невъзможността да поемете своите собствени решения може да доведе до безкрайно повторение на грешките. След всяка негативна позиция, идентифицирайте грешката си и се опитайте да не я повтаряте.

Няма коментари:

Публикуване на коментар