понеделник, 19 май 2014 г.

Вайдман: Силното евро носи и ползи за Европа

Обменният курс на еврото не трябва да се оценява "едностранчиво", посочи членът на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) и ръководител на Бундесбанк Йенс Вайдман. По време на пресконференция във Франкфурт той подчерта връзката между силата на еврото и притока на капитали в еврозоната, пише WBP Online.
"Ето защо би било прекалено недалновидно да се вземе само едностранчив поглед върху валутния курс и да се оставят настрана стимулиращите ефекти от по-ниската доходност на държавните облигации", посочи централният банкер.
Няколко от топ ръководителите на ЕЦБ, в това число и президентът Марио Драги, посочиха неотдавнашното поскъпване на валутата като една от възможните причини за постоянно ниската инфлация и крехкото икономическо възстановяване в блока. 
Въпреки това Вайдман, който е смятан за идеолог на политиката на европейската централна банка, посочи, че би било грешка да се използва опростен подход. Той предупреди, че насочването на обменния курс до определено ниво може да е в противоречие с целите на ценовата стабилност.
И все пак банката ще вземе под внимание силата на еврото. "Разглеждайки възможностите пред паричната политика, Изпълнителният съвет на ЕЦБ ще разгледа детайлно по-нататъшно развитие на обменните курсове", каза той, подчертавайки факта, че курсът на валутата не е основната цел на институцията.
Връщайки се на темата за еврото, Вайдман посочи, че сегашната му сила подновява апетита за облигации на страните от еврозоната. Поради това поскъпването на еврото не трябва да бъде разглеждано единствено от негативната му страна. По думите му по-лесните условия за финансиране в еврозоната в средносрочен план може да компенсират краткосрочното въздействие на силното евро.
"С цел да се засили растежът и заетостта в еврозоната за постоянно, страните-членки трябва да гарантират с действията си конкурентните икономически структури", вместо да се разчита на обменния курс на еврото, посочи той.
Инфлацията в блока все още кръжи в "опасната зона" – под 1%, по думите на президента на ЕЦБ Марио Драги. Няколко от топ ръководителите на институцията вече сигнализираха, че банката работи по няколко възможни мерки – включително отрицателен ставка по банковите депозити и нова порция евтини заеми за банките.
Следващото заседание на ЕЦБ е насрочено за 5 юни. 

Източник: investor.bg

6 коментара:

  1. За предпочитане е по слабо евро. Все пак, икономикине са по конкурентни при по-слаба валута.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. лично за мен е по-добре да е по-силно щото ще намалят цените местните производители за да се конкурират с вносните евтини стоки, икономиката ми е през ................ друг път ще го довърша

      Изтриване
  2. Много са факторите дато оказват влияние. Така че няма еднозначно решение на проблема.

    ОтговорИзтриване
  3. Вярно е. И дано минем по тънката лайсна.

    ОтговорИзтриване
  4. абе какво носи еврото и на кой го носи само те си знаят важното е да ни замазват очите на нас а те да прибират паричките

    ОтговорИзтриване
  5. Да си призная честно не знам кой е този Вайдман но мисля ,че не трябва да си много умен за разбереш ,че силното евро носи и ползи за Европа. Макар ,че мисля ,че ЕС скоро ще се разпадне и Еврото ще си замине там откадето е дошло

    ОтговорИзтриване