петък, 20 юни 2014 г.
Кристин Лагард: ЕЦБ трябва да прибегне до количествени улеснения
Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да прибегне до количествени улеснения, в случай че инфлацията в еврозоната остане ниска за продължителен период от време. Такова е мнението на управляващия директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, пише CNBC.
„Надяваме се, че ако инфлацията устойчиво се задържи ниска, то ЕЦБ ще предприеме мерки за количествени улеснения, сред които изкупуване на държавен дълг“, заявява Лагард в интервю за медията. Под устойчиво ниска тя разбира инфлация, която остава доста под заложения таргет на ЕЦБ.
Към момента нивото на инфлация в еврозоната е далеч под заложените от ЕЦБ като цел 2 на сто. През април то беше 0,7 на сто, а през май – 0,5 на сто. На този етап обаче институцията се въздържа от програма за вливане на ликвидност по подобие на тези, които бяха осъществени от повечето от останалите основни централни банки.
Все пак в началото на юни ръководителят на ЕЦБ Марио Драги пое ангажимент да бъде проведена програма за изкупуване на държавни ценни книжа, но през следващата година и то при положение, че ситуацията го изисква. Нестандартната мярка, която въведоха от банката, касае отрицателните лихви по депозитите на търговските банки при ЕЦБ. Надеждата е с този ход да се стимулира кредитирането в еврозоната.
Според Кристин Лагард в момента глобалната икономика е изправена пред три основни проблема – създаване на работни места, прекомерното ниво на държавна и фирмена задлъжнялост и геополитическо напрежение.
През последните месеци се наблюдава изостряне на ситуацията в Ирак и Украйна, подновяват се и териториалните спорове в Южно- и Източнокитайско море. „Всичко това създава огромна несигурност, а огромната несигурност не допринася за взимането на инвестиционни решения“, обяснява Лагард.
Източник: investor.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Към момента нивото на инфлация в еврозоната е далеч под заложените от ЕЦБ като цел 2 на сто. През април то беше 0,7 на сто, а през май – 0,5 на сто. На този етап обаче институцията се въздържа от програма за вливане на ликвидност по подобие на тези, които бяха осъществени от повечето от останалите основни централни банки.
ОтговорИзтриванеАми да печатат пари и да повишат заплатите и пенсиите. И щом ги повишат, търговци и производители ще надуят цените. Ето ти инфлация......
ОтговорИзтриванеот кога го повтарям това, ама те искат да си вземат парите сами :D
ИзтриванеСпоред Кристин Лагард в момента глобалната икономика е изправена пред три основни проблема – създаване на работни места, прекомерното ниво на държавна и фирмена задлъжнялост и геополитическо напрежение.
ОтговорИзтриванене виждам как ще се вдигне нивото на инфлация до заложената от ЕЦБ при тази обстановка в Украйна и Иран...
ОтговорИзтриванеСпоред мен ще почне да печата ЕЦБ (то и сега почти си печата с едната програма свързана с Банките, ама това е друг върпос) както икономиката на Германия се влоши :)
ОтговорИзтриванеАко инфлацията в еврозоната устойчиво остане далеч под заложените цели, ще е нужно вливане на ликвидност
ОтговорИзтриванеТова ниско ниво на инфлация все пак си е един резерв за еврозоната. Това означава че винаги могат да си позволят да пуснат печатницата за евра.
ОтговорИзтриванеЕто какво е казала Кристин Лагард преди 2 години. „Няма причина в България заплатите да са толкова ниски“ – разговор с генералния директор на МВФ Кристин Лагард.
ОтговорИзтриване