петък, 6 юни 2014 г.
Бундесбанк очаква солиден ръст за германската икономика
Германската централна банка (Бундесбанк) повиши в петък прогнозата си за растежа на най-голямата икономика в еврозоната, предава Ройтерс.
Според очакванията на банката брутният вътрешен продукт на Германия ще нарасне с 1,9% през настоящата година и с 2,0% през 2015 г. През декември експертите очакваха ръст за 2014 г. от 1,7% и 1,8% за 2015 г.
Макар че високото темпо на растеж от първото тримесечие няма да може да бъде запазено, икономистите на банката остават оптимистично настроени, заявиха от централната банка при представянето на пролетната си прогноза във Франкфурт.
„В допълнение към трайното подобряване на икономическото състояние на индустриалните страни и постепенното възстановяване на еврозоната, не на последно място, и засилената германска национална икономика е отговорна за стабилния растеж", заяви президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман. Отделни данни за промишленото производство и търговията сигнализират за продължителна експанзия на най-голямата икономика в Европа, отчита банката.
Все пак германската централна банка заяви, че вътрешният растеж ще се забави "осезаемо" през това тримесечие, а Вайдман предупреди за рискове извън страната.
„Повишеното геополитическо напрежение или обостряне на кризата в еврозоната могат да забавят растежа на БВП", каза Вайдман в изявление. По думите му това ще засегне доверието и ще се отрази негативно на търговията.
Същевременно базираната във Франкфурт централна банка намали и прогнозата си за инфлация за 2014 г. до 1,1% спрямо очакванията за 1,3% от декември. За следващата година се очаква поскъпването да е в размер на 1,5%, а за 2016 г. да достигне 1,9%.
Докладът излиза само ден, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви нова програма по дългосрочни операции за рефинансиране (LTRO) за подпомагане на банковото кредитиране с първоначалeн размер от 400 млрд. евро. В четвъртък ЕЦБ също понижи очакванията си за инфлацията. Сега институцията очаква поскъпването в еврозоната да е 0,7% за тази година, спрямо досегашните очаквания от 1%, а през 2016 г. поскъпването да е едва 1,4 на сто.
„Германската икономика е на прав път, дори ако динамиката на растежа се забавя малко", казва Марио Групе, икономист в NordLB в Хановер, цитиран от Bloomberg. „Икономическото въздействие от намаляването на лихвения процент би трябвало да остане умерено, а в обозримо бъдеще средата за инвестиции все още е окуражаваща“.
Източник: investor.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Отделни данни за промишленото производство и търговията сигнализират за продължителна експанзия на най-голямата икономика в Европа, отчита Бундесбанк.
ОтговорИзтриванеГерманците винаги са били организиран народ. И за какво да им завиждаме. По скоро да се видим ние какви сме!!!
ОтговорИзтриванегермания ще набере скорост и растежа на икономиката и ще стабилизира еврото
ОтговорИзтриванеИ като трегер на ЕС, ще се повишат като цяло икономическите показатели , на еврозоната.
ИзтриванеДано има влияние и върху нашата икономинка.
ОтговорИзтриване:D съмнявам се колега ние сме последна дупка на кавала вече така че само може да се надяваме пак то да става каквото ще
Изтриванестабилна германия стабилна европа дано това го усетим и ние
ОтговорИзтриванеДали вчерашнот орешение на ЕЦБ за намаляне на лихвите, отговаря на развитието на германската икономика?
ОтговорИзтриванеДа не стане така че да пригрее от евтини пари ?
много добър въпрос
ИзтриванеАко информацията е вярна, това би представлявало най-ясен сигнал от страна на Бундесбанк, която в продължение на години защитаваше консервативната си опозиция спрямо по-агресивни спешни мерки на ЕЦБ за борба с дълговата криза в еврозоната, че тя е изцяло ангажирана с битката за справяне с проблема на прекалено ниска инфлация в региона с помощта на всички налични инструменти на парична политика.
ОтговорИзтриванекъм края на годината може би....
ОтговорИзтриванеГерманците се преживели за двадесети век две национални катастрофи, които на два пъти напълно са унищожили икономиката им и то в един много кратък период от време, и пак са най-силно развитата икономика в Европа. Така, както са успели да станат най-мощната икономическа сила в Европа само 15 години след Първата Световна война. Това си е до дисциплина и организираност на нацията.
ОтговорИзтриване